TV tappar, sociala medier ökar och Netflix välkomnas av svensken

Här är resultaten från Orvesto 2017:1 som genomförs av Sifo.
Mobilen fortsätter att öka och är idag är den största mediekanalen med en daglig räckvidd på 71 %, i målgruppen 16-80 år. En kraftig ökning sedan 2015 då internet via mobilen låg på 64 %.
Daglig räckvidd på sociala medier ligger i 2017:1 på 65 %, vilket är tredje högsta mediekanalen efter internet via mobilen och SVTs kanaler.
Facebook är störst både på daglig användning samt veckoanvändning. 61 % av målgruppen 16-80 år använder Facebook varje vecka och 48 % varje dag. Den dagliga räckvidden minskar marginellt jmf med 2016, från 49 % till 48 %. Användandet varierar självklart kraftigt i olika åldersgrupper.

I den senaste Orvesto-mätningen från Sifo tappar TV-kanalerna mellan tio och tjugo procent.De kanaler som det går sämst för är Svt24, Tv4 Film, Tv4 Fakta, Tv4 Sport, Eurosport, MTV och Disney Channel. Men bland molnen finns det lite solsken som landar på 10:an, 12:an och Viasat Sport som ökar något.
Även Netflix trivs bra i det svenska hemmet. I nya ORVESTO Konsument 2017:1 ser vi att användningen av streamade betaltjänster fortsätter att öka kraftigt. Över 2,2 miljoner människor i målgruppen 16-80 år använder Netflix varje vecka och 641 000 dagligen.’