Tittartiden för strömmande videotjänster ökar 212 procent

Statistiken är från USA men trenden är tydlig – videotjänster på nätet tar allt mer av vår tittartid.

I USA är det tjänster som Sling TV, Playstation Vue, Hulu och andra videotjänster som äter upp allt mer av tittartiden. En trend som även nått Sverige.

Enligt rapporten från Conviva står numera videotjänster för 75 procent av alla plays och för tittartiden i USA. Tjänster har ökat med 292 procent i antalet plays och 212 procent i tittartid. Samtidigt som kanalernas egna appar tappat från 16-19 procent under samma period.

Samtidigt spenderar amerikanerna mer pengar på tjänster som Netflix och Hulu. De topp 10 videotjänsterna drog in 781 miljoner dollar förra året och 2018 lär bli ännu större. Starkast går Netflix som återinvesterar intäkterna i eget innehåll och fortsätter sin internationella expansion.

Här kan du gräva dig ned i resultaten.