Om du är amerikan lär du ha stenkoll på att det spelades Super Bowl i helgen. Om du inte fattar NFL och tycker att det inte alls mäter sig med ‘vanlig’ fotboll ska du ändå läsa den här artikeln.
CBS som visade Super Bowl på TV och på nätet såg en stor del av sin publik förflyttas från TV-apparaten till nätet. Under sändningen hade man hela 1,4 miljoner videoströmmar per minut i genomsnitt vilket slår förra årets sändning med råge då man hade 800.000 per minut.
Det är helt otroliga siffror som bevisar att TV är inte längre bunden till en apparat som står i vardagsrummet.
CBS hade redan känt av trenden och gjort det möjligt att se matchen på CBSSports.com och i deras app som skapats enkom för matchen. Med dessa två plattformar kunde CBS göra det möjligt att se matchen på alla möjliga plattformar som iPad, Android, Microsoft Surface, Apple TV, Roku, Xbox One med flera.
För första gången hade man också matchat annonserna på nätet med de som visades på TV. Videoströmmen och TV-sändningen var i princip identiska förutom lite lagg.