Facebook som också äger Instagram har under en längre tid försökt locka tillbaka ungdomarna till sina tjänster, men inte lyckats. Snapchat äger fortfarande målgruppen.
Snapchat är dubbelt så populär som Instagram, i alla fall när man frågar de unga användarna, det visar Piper Jaffrays senaste rapport.
Piper Jaffray frågade 6100 tonåringar (med en medelålder på 16 år) om hur de använder sociala medier. 47 procent uppgav att Snapchat är deras favorit-app, vilket är en ökning med 12 procent från föregående år. 24 procent av tonåringarna svarade att de föredrog Instagram och endast 7 procent sa att Facebook var deras favorit i sociala medier.
När tonåringarna fick frågan om vilken mobiltelefon de trodde de skulle köpa nästa gång svarade 82 procent iPhone.
Om du vill läsa mer om rapporten, klicka här.