Microsoft försöker hänga med i evolutionen som en av de sista digitala dinosaurierna och ödelägger nu ännu ett framgångsrikt företag i sin desperata kamp att om att hänga med i den snabbt växande mobila och sociala ekonomin.
Senast köpte de Skype och trasade sönder en väl fungerande tjänst när de försökte integrera den i sin uråldriga digitala företagskultur. Frågan om LinkedIn nu blir nästa digitala tjänst som blir uppslukad av denna uråldriga digitala gigant som sväljer alla framstående digitala företag i sin förtvivlan att försöka överleva i den nya digitala ekonomin.
Är det en fördel för LinkedIn att sväljas av denna digitala gigant? Eller är det så att det här är ännu en i raden av alla dessa uppköp för att vinna kampen samt en sista dödsryckningarna innan den digitala dinosaurien dör.
PS! Microsoft Excel är fortfarande ett av marknadens i särklass bästa program som det är svårt att leva utan och många olika program har det i bakgrunden.