UX-designbyrån Osynlig rekryterar Linus Lennstrand från Fishbrain som ny vd.
Osynlig satsar nu stort på att stärka erbjudandet och organisationen. Med lång erfarenhet från att både utveckla och förvalta användarcentrerade affärsmodeller blir Linus en viktig del i satsningen.
Linus Lennstrand har mångårig erfarenhet från branschen. Tidigare har han arbetat på Schibsted Fintech och Hemnet och närmast kommer han från techbolaget Fishbrain.
Jag är otroligt taggad inför att ta mig an uppdraget som vd för Osynlig och tillsammans med vårt starka team ta företaget till nästa nivå. Det finns stora möjligheter för företag att låsa upp nya och snabbare vägar till innovation och utveckling och bli mer fokuserade på sina kunder och användare. Osynlig har en viktig roll att spela i den förändringen och vi vill hjälpa fler branscher att göra den snabbare. Jag ser fram emot att välkomna många fler kunder och medarbetare till familjen, säger Linus Lennstrand.
Linus Lennstrand ersätter Mitra Frost som börjar som vice vd och COO på Novare Public, ett bolag inom Novarekoncernen.