Norstat – marknadsundersökningsföretaget specialiserat på panel- och fältundersökningar – har just rekryterat Henrik Åquist som ny MD för den svenska delen av företaget. Han ersätter Marie Sommar, som lämnar företaget efter tio år på sin post.
Norstat har under de senaste två åren rört om en hel del bland företagets ledare, och tillsatt nya sådana i Polen, Danmark, Litauen, Norge, Italien och Tyskland. Man har också utsett en ny global CEO, Knyt Asrud.
Henrik Åquist kommer till företaget med nästan 20 års erfarenhet inom branschen, och innan geo-dataföretaget Blom Sweden AB som varit hans tidigare arbetsgivare så har även arbetat som MD för Sagemcom.
Norstats CEO Asrud säger att Åquist erfarenhet kommer att “gagna hela gruppen”, men han passar samtidigt på att tacka tidigare MD Marie Sommar för att hon har “flyttat fram företaget till ett väldigt bra läge på den svenska marknaden”.
Läs mer: Norstat får en ny VD i Norge