I takt med att tekniken utvecklas och kundernas förväntningar ökar satsar nu Lufthansa Group på att stärka sin digitala närvaro och förbättra kundupplevelsen på samtliga plattformar.
Med Adobe Experience Manager ska Lufthansa Group snabbare förse sina resenärer med relevant information, exempelvis om var de får WiFi-tillgång på flygplatser. Innehåll på 14 olika språk riktas automatiskt till mer än 140 miljoner resenärer.
– Vi vill erbjuda våra passagerare nya tjänster av högsta möjliga kvalitet. Vi arbetar flitigt med att mäta våra prestationer och för att säkerställa en mycket lyhörd och personlig kundupplevelse, säger Karsten Kraemer, Director of Digital Customer Group Portals på Lufthansa Group.
Under kommande år flyttas även SWISS och Austrian Airlines över till Adobes plattform.