Facebook väntade inte länge på att lansera reklam i Live

Att strömma video live är det hetaste på internet och Facebook Live är en av de tjänsterna som driver den utvecklingen starkast. Självklart vill jätten kapitalisera på framgången så nu lanserar man reklam i Live.

Än så länge handlar det om att införa ett reklamklipp mitt i live-sändningen som kan vara upp till 15 sekunder lång. Enligt uppgifter ska reklamen inte dyka upp förräns fem minuter har passerat. Hoppas att den som live-sänder får en varningsklocka om att man sändningen avbryts för reklam.

Den som live-sänder kan även välja annonsörer, till viss del, och skjuta fram annonsen i tiden om det handlar om aktuella nyheter som måste ut just nu.

Jag tror att det är stor miss av Facebook att såpass tidigt försöka kapitalisera på Live. Tjänsten är än så länge inte mainstream och de få som regelbundet sänder live kan kommas att skrämmas bort, om inte Facebook är generösa och delar med sig av intäkterna, vilket de inte avser att göra under testperioden.