LinkedIn har uppdaterat sin Sales Navigator med nya funktioner som gör det möjligt att bland annat dela prospeklistor med kollegor.
LinkedIn är ett trevlig häng för dig som söker jobb eller vill vidga ditt nätverk. Det är också ett verktyg för rekryterare och säljare av olika produkter och tjänster. Det är till de senare som LinkedIn utvecklar tjänster som exempelvis Sales Navigator.
LinkedIn har lanserat en ny sökfunktion där du kan exkludera målgrupper i din sökning. Variabler som företag, ort, funktion, titel, industri och skola kan användas när du skapar filter.
Du kan även dela dina egna listor med kollegor vilket gör samverkan mycket enklare när du vill få in kunden tillsammans med en kollega.
Du får även Sales Navigator förinstallerad när du använder Salesforce CRM. Du kan till och med använda Salesforce Sales Cloud Setup Console direkt med LinkedIn Sales Navigator.