De flesta publicister upptäcker inte besökarnas reklamblockerare

Enligt uppgifter från Streamwize, ett företag som lanserar en tjänst som ska motverka annonsblockerare så missar de flesta publicisters programvara användarnas reklamblockerare.

Detta trots att man använder sig av tjänster som PageFair bara upptäcker upp till 20 procent av användarnas reklamblockerare, skriver Martech Today. Detta är dessa program som gör att de som besökare som blockerar annonserna får den där rutan som vill att man stänger av tjänsten.

Streamwize påstår nu att deras test visar på att man mörkertalet bland publicisternas statistik över antalet besökare med annonsblockerare är betydande.

Läs mer: Reklamblockerare får pris för att ha ”förbättrat onlineannonsering”

Men företagets egen tjänst, Adtoniq, lovar att den ska upptäcka 100 procent av reklamblockerarna. Oavsett om detta stämmer eller inte så är det i varje fall uppenbart att många av de siffror vi får från publicister även i Sverige kan vara felaktiga.