Kommer Apples nya reklamfilmer för Iphone 7 få fart på försäljningen och övertyga kritikerna? Ta en titt och döm själv.
Apple har inte haft något större flyt med försäljningen av sina Iphones på sistone och lidit av stagnerande siffror. Om man ska döma av det hittills rätt ljumma mottagandet (i alla fall från recensenterna) av de nya Iphone 7-modellerna så finns det risk för att föga nytt kommer hända på den fronten.
Men man har i varje fall lanserat två nya reklamfilmer, som premiärvisades i USA under helgens Emmy-gala. Filmerna visar de nya modellernas egenskaper.
Läs mer: Iphone 7 och mycket mer – detta annonserades av Apple igår
Den långa – cirka 60 sekunder – visar den nya kameran och dess möjligheter att ta bra kort och filma i mörker. Den kortare visar på hur vattentålig mobilen är.
Mottot för nya modellerna är “Practically Magic”.
Övertygad?