Apple blockerar mätningar med tredjepartskakor

Apple följer i Firefox fotspår och tänker blockera mätningar med tredjepartskakor. Så när ska mätföretag som använder metoden fatta att man mäter helt fel?

Tänk dig att du står i kupol som är helt täckt med ljudisolerat material. Alla där ute går förbi och hör inte dina rop. Inne i kupolen har du bevis på att det som händer där ute skadar, förhindrar och är bara helt fel. Men eftersom du är inne i en ljudisolerad kupol blir du ignorerad. Så känns det för mätexperterna som varnat om trejdepartskakor i flera år. 

Varje gång en besökare som använder en webbläsare som blockerar tredjepartskakor används istället fall-back-tekniken som utgår från IP-adressen, time-stamp och andra loggvariabler. Men den skapar ingen unikitet vilket resulterar i att siffrorna blir uppblåsta.

Visst ser det bra ut för publicisten men för annonsören blir det helt galet.

Här kan du läsa mer.