Vi känner alla till att Amazon säljer prylar, och det är miljarder, men det som är relativt okänt är att Amazon också har en annonsaffär, som nu visar sig vara värd 18 miljarder kronor bara under första kvartalet.
Amazon säljer annonsplats på sin sajt för produkter och tjänster, vilket är en egen affär som numera vuxit sig så stor, att Amazon snart är ikapp Google och Facebook.
För svenska e-butiker och produktannonsörer är Amazons intåg i Sverige omvälvande. Det kommer att bli tre kanaler att välja mellan och om du säljer prylar känns Amazon som den givna partnern. B
ara det inte blir som när McDonalds skulle öppna i Umeå och Max med Frasses höll ställningarna, så McDonalds fick stänga igen. Vi får se hur trogna svenskarna är till Zalando, Webhallen, Dustin, CDON och alla andra svenska ebutiker.
Amazons intäkter:
- 2 miljarder dollar i annonsintäkter under Q1
- 51 miljarder dollar totalt intäkter under Q1