Keymetrics

Sveriges största Influencers på Instagram 2019

Influencer Marketing fortsätter vara en av de snabbast växande trenderna inom marknadsföring och utvecklats till en viktig del av mediemixen som företag använder sig av för att nå ut till sina målgrupper.

Influencer marketing-företaget Beatly listar för andra året i rad Sveriges största influencers på Instagram, där vi hittar flera nykomlingar, bland annat Bianca Ingrosso som haft enorm tillväxt av följare under 2019.

De profiler med störst andel svenska följare är Therese Lindgren (71,94%) och Bianca Ingrosso (65,2%), jämfört med Anna Nyström (nummer 1 på listan) med mindre än 4,5% svenska följare av totalen.

Engagemang är genomsnitt på de senaste 10 bilderna. Tillväxten är genomsnittet per dag de senaste 30 dagarna.

De är störst på Instagram i Sverige 2019

Top Sverige 2019 Nickname Följare Dec 2019 Engagemang Kommentarer i snitt Tillväxt per dag
Anna Nyström annanystrom 8,4M 2,90% 1711 1800
Rachel Brathen yoga_girl 2,1M 1,40% 295 45
Linn Löwes linnlowes 2,1M 3,80% 773 1400
Kenza Zouiten kenzas 1,9M 4,70% 185 63
Clara Lindblom clara_lindblom 1,97M 4,90% 931 1800
Hanna Öberg hannaoeberg 1,74M 2,50% 270 1600
Janni Delér jannid 1,4M 13,50% 1423 559
Christoffer Collin wisslaren 1,2M 2,20% 159 −97
Bianca Ingrosso biancaingrosso 1,1M 5,50% 316 211

 

Störst influencers i Sverige inom mode

Mode 2019 Nickname Följare Dec 2019 Engagemang Kommentarer i snitt Tillväxt per dag
Kenza Zouiten kenzas 1,9M 4,70% 185 63
Janni Delér jannid 1,4M 13,50% 1423 559
Bianca Ingrosso biancaingrosso 1,1M 5,50% 316 211
Angelica Blick angelicablick 1,1M 1,90% 79 −22
Emelie Natascha emitaz 1,05M 2,30% 63 218
Therese Lindgren therese 984,22K 10% 1381 70
Victoria Törnegren victoriatornegren 743,78k 3% 100 −129
Sendi Skopljak skopljak 655,3k 1,80% 145 −66
Linn Ahlborg linnahlborg 623,38k 12,40% 157 63
Linn Jacobsson linnjacobsson 532k 1,50% 45 −105

 

Störst influencers i Sverige inom inredning

Inredning 2019 Nickname Följare Dec 2019 Engagemang Kommentarer i snitt Tillväxt per dag
Jesper Laursen scandinavianhomes 1,1M 1,10% 25 146
Carolina Gynning carolinagynning 315,55k 1,60% 48 14
Joanna Johansson joannajohanssonx 301.32k −73
Helena Löfstedt mylittleredhouse 272,46k 3,90% 170 278
Niki Brantmark myscandinavianhome 270,77k 1,90% 27 197
Vanessa Valderma interiorbyvanessa 179.63k 1,90% 55 −23
Nina interior_by_nina 174,39k 1,20% 46 −14
Hesho Hama Rashid home_byhesho 165.55k 2,50% 175 165
Carolina Carlsson inredningsdesign 152,47k 1,40% 13 13
Frida Ramstedt trendenser 147,24k 1,50% 37 43

Störst influencers i Sverige inom träning

Träning 2019 Nickname Följare Dec 2019 Engagemang Kommentarer i snitt Tillväxt per dag
Anna Nyström annanystrom 8,51M 2,20% 1146 1800
Rachel Brathen yoga_girl 2,14M 1,30% 283 45
Linn Löwes linnlowes 2,14M 3,70% 667 1400
Hanna Öberg hannaoeberg 1,75M 4,10% 492 1100
Denice Moberg deniceemoberg 1,04M 3,40% 182 982
Malin Björk malinbjork 539,33k 1,60% 115 −89
Linn Jacobsson linnjacobsson 532k 1,50% 45 −105
Anna Stålnacke annastaalnacke 272,63k 4,80% 141 713
Emelie Forsberg tinaemelie 269,9k 6,50% 72 84
Johanna Oline Modin johannaolinmodin 260,52k 6,20% 187 −49

 

På Dagensanalys.se skriver vi för alla som jobbar med digitala medier och digital marknadsföring. Vi plockar upp trender, skriver om nyheter och delar våra tips och idéer. Häng med genom att läsa Dagensanalys.se!

RELATERADE NYHEER
Så streamade svenskarna i påsk