Keymetrics
Foto: Shutterstock

Sveriges största influencers på Instagram 2018

När influencer marketing-företaget Beatly listar Sveriges största influencers på Instagram ser vi en hel del nykomlingar i toppen samtidigt som Yoga girl och Kenza tappar följare.

Under 2017 omsatte influencer marketing 660 miljoner kronor i Sverige, en ökning på nästan 35 procent mot 2016. Prognosen för 2018 och 2019 visar på en fortsatt hög ökning, enligt en kartläggning från Institutet för reklam och marknadsföring (IRM). Samma undersökning visar att Instagram är den mest populära kanalen för samarbeten.

Instagram gör det nu lättare att satsa på att bli en influencer genom en ny typ av konto, creators accounts, som ger mer kontroll över sin statistik och plattformen. Det betyder att trenden med Instagram som främsta kanal för samarbeten troligtvis kommer att hålla i sig.

Influencer marketing-företaget Beatly har genom sin plattform listat Sveriges största influencers på Instagram 2018 och även nischerna inom mode, inredning och träning.

De är störst på Instagram i Sverige

Följare Engagemang Ökning
Anna Nyström annanystrom 7.34m 2.1% 4368
Rachel Brathen yoga_girl 2.15m 1.5%
Linn Löwes linnlowes 1.74m 3.0% 1413
Kenza Zouiten kenzas 1.74m 2.1% −417
Janni Delér jannid 1.39m 3.1% −260
Christoffer Collin wisslaren 1.29m 1.3%
Angelica Blick angelicablick 1.22m 1.5% −168
Joakim Lundell joakimlundell 903.52k 10.4% 41
Therese Lindgren therese 889.78k 5.0% 231
Jonna Lundell jonnalundell 727.24k 9,4% 147

Störst influencers i Sverige inom mode

Följare Engagemang Ökning
Kenza Zouiten kenzas 1.74m 2.0% −417
Janni Delér jannid 1.39m 3.0% −260
Angelica Blick angelicablick 1.22m 1.5% −168
Johnny Edlind johnnyedlind 1.05m 5.3% 551
Therese Lindgren therese 889.78k 5.0% 231
Bianca Ingrosso biancaingrosso 849.18k 4.8% 301
Victoria Törnegren victoriatornegren 801.49k 1.7% −243
Sendi Skopljak skopljak 705.82k 1.3% −155
Linn Jacobsson linnjacobsson 553.21k 1.9% −32
Fanny Lyckman fannylyckman 547.52k 1.7% −138

Störst influencers i Sverige inom inredning

Följare Engagemang Ökning
Jesper Laursen scandinavianhomes 867.04k 1.3% 973
Joanna Johansson joannajohanssonx 335.55k 5.4% 133
Carolina Gynning carolinagynning 293.60k 1.3% −1
Helena Löfstedt mylittleredhouse 217.57k 4.4% 217
Vanessa Valderma interiorbyvanessa 178.61k 1.8% 47
Carolina Carlsson inredningsdesign 150.27k 1.5% 25
Marie Jaskari marie.jaskari 148.95k 3.1% 146
Frida Ramstedt trendenser 137.29k 0.8% −1
Ebba Zingmark ebbazingmark 128.35k 1.4%
Sarah Stråth interiorbysarahstrath 115.83k 0.7%

Störst influencers i Sverige inom träning

Följare Engagemang Ökning
Anna Nyström annanystrom 7.34m 2.1% 4368
Rachel Brathen yoga_girl 2.15m 1.5% −83
Linn Löwes linnlowes 1.74m 2.9% 1413
Hanna Öberg hannaoeberg 1.21m 4.3% 1660
Alexander Gustafsson alexthemauler 618.65k 3.6% 171
Alexandra Bring alexandrabring 611.94k 2.0% −105
Malin Björk malinbjork 593.01k 0.7% −122
Linn Jacobsson linnjacobsson 553.49k 1.7% −45
Caroline Aspenskog aspenskog 207.07k 3.4% 66
Charlotte Kalla kalla_87/ 198.85k 8.3% 119

*Med svenskar menas de som angett Sverige som nationalitet i Instagram

*Med på listorna är enbart influencerkonton, dvs personer
*Engagemang är genomsnitt på de senaste 10 bilderna
*Tillväxten är genomsnittet de senaste 30 dagarna

Vi som skriver artiklarna här på Dagens Analys driver även Karlssons Textbyrå. Om du behöver hjälp med  pressmeddelanden, blogginlägg, katalogartiklar eller andra texter hoppas vi att du kontaktar oss. Samtidigt hjälper du oss att hålla igång den här sajten.

På Dagensanalys.se skriver vi för alla som jobbar med digitala medier och digital marknadsföring. Vi plockar upp trender, skriver om nyheter och delar våra tips och idéer. Häng med genom att läsa Dagensanalys.se!

RELATERADE NYHEER
Apple lanserar researchportal för att kartlägga vår hälsa